Shopping Cart

Health & Pupstyle

Jun 06, 2017

Cost Per Feeding Grandma Lucy's

Author: Jorge Munoz
Social Media and Marketing
Grandma Lucy's

When it comes to feeding your pup healthy food, one may think that better quality food is going to come with a hefty price. Well, what if I told you that you can feed your best friend a high quality food without breaking the bank?

Our Artisan Chicken Dog Food is known for its hearty list of ingredients at a palatable price point – two of the many reasons why this food is one of our best sellers! With the endless options of dog foods currently on the market, it can be hard to figure out what will get you the most for your dollar, without compromising quality.

Using our Artisan Chicken as an example, I created a helpful chart to show you how much money it would cost to feed your pup every meal!

 

For less than the cost of a pack of gum, you could be feeding your 10 lb. fur baby a meal. For less than a cup of coffee at your favorite coffee franchise, you could be feeding your 30 lb. dog twice a day  you get the point.

Artisan Chicken offers limited ingredients that you can trust. It is made in sunny California using USDA chicken, fruits, vegetables, vitamins, and minerals that are essential to your pup’s well being. Not only will you be able to feed your fur friend a healthier food, you will also be feeding them at a fraction of the cost!